من بهترین ایده کسب و کار رو پیدا کردم.

آزمون سیداحمد برای ایده ها

اگر شما یک ایده کسب کار دارید یا مثل همه که این روزا به دنبال راه اندازی استارتاپ خودشون هستند، میخواهید استارتاپ راه بندازید، توصیه میکنم برای مشورت به سید احمد مراجعه کنید.
(سید احمد دوست من و یکی از مقامات شرکت ویراتک شریف هست!) کافیه یه نفر بیاد و به احمد بگه که یک ایده جدید دارم و میخوام یه استارتاپ راه بندازم و بعدش بترکونم. کاملا قابل پیش بینی هست که در اینجا چه مراحلی در ادامه در انتظار این فرد نگون بخت است. اول یک نگاه حاکی از افسوس همراه با آهی از عمق جان، نثار ایده دهنده خواهد کرد و در ادامه احتمالا سوالات زیر رو خواهد پرسید(بسته به این که ایده خیلی چرت باشه و یا خوب باشه لحن سوالات تغییر میکنه).

  1. فکر کردی همین که دانشجوی کامپیوتری یا یک ایده داری مهارت لازم برای شروع این کار رو داری؟
  2. منابع لازم و تیم از کجا میخوای بیاری؟ الان همه رقبای بالقوه تو کلی پول و منابع دارن. چطور میخوای این ضعف ها رو جبران کنی؟
  3. واقعا فکر کردی کسی حاضره به خاطر این ایده پول بده؟
  4. فرض کنیم که ایده خوب باشه و بشه پول در آورد. فکر نمی کنی در این صورت رقبا به راحتی اون رو کپی میکنن و ازت جلو میزنن؟

این ها فقط ۴ نمونه کلی از سوالات اولیه بود. اگه از این سوالات اولیه جون سالم به در ببری معلومه ایدت ارزش فکر کردن داده پس احمد سوالات بعدی رو شروع میکنه که جوابای تو رو به چالش میکشه.

تا حالا آدمای زیادی رو ندیدم که به مرحله بعد برن. اما اگر این مرحله رو هم رد کنید. تازه می تونید بگید که ایده دارید.

بررسی فرصت ها و تهدید ها و نقاط قوت و ضعف

خب حالا که تا اینجا اومدید پس میرسیم به سوات(SWOT) که یکی از ابزارهای برنامه ریزی استراتژیک است. اگر قرار باشه که یک کسب کار راه اندازی کنیم پس برای تحلیل وضعیت داخلی و خارجی خودمون می تونیم از این ابزار استفاده کنیم. SWOT حروف اول کلمات قوت (Strength)، ضعف (Weakness)، فرصت (Opportunity) و تهدید(Threat) است. بر اساس فهم من نقاط قوت یعنی ما چه توانایی هایی داریم که بقیه ندارند. نقاط ضعف یعنی چه ایراداتی در ما وجود دارد که در آینده میتواند مشکل ساز شود. در مقابل فرصت ها و تهدیدها به فضای بیرونی نگاه میکند. فرصت یعنی این که در فضای بیرون چه نقاط مثبتی(فرصت) وجود دارد که باعث رشد ما می شود. و تهدیدها هم به مشکلات بیرونی پیش روی ما اشاره دارد.

سوالات ۱و ۲ به نقاط قوت و ضعف ایده دهنده و سوالات ۳و ۴ به فرصت ها و تهدیدهای پیش روی ایده توجه دارد. شاید ساده به نظر برسه ولی اگر به اکثر کسب و کارها یا استارتاپ های ناموفقی که میشناسید دقیق نگاه کنید میبینید که ضعف های اونها با فکر کردن به همین چهار فاکتور ساده مشخص میشده.

مثال

امیداورم که مثال یک ایده خوب و یک ایده بد با همکاری احمد تکمیل بشه.

3